Stellarium

Stellarium dla Mac

Wielki wóz... mały wóz...

Stellarium to darmowy program będący wirtualnym planetarium. Pozwala podziwiać gwiazdy bez ruszania się z domu.Obserwowanie gwiazd nigdy nie było łatwe. Często na przeszkodzie stoją chmury lub inne czynniki atmosferyczne. Dodatkowo, nieuzbrojone... Zobacz pełny opis

Zalety

  • Wyświetlanie linii konstelacji, południków i równoleżników
  • Możliwość podróżowania w czasie i przestrzeni
  • Duża ilość widoków
  • Walory edukacyjne

Wady

  • Brak

Niezbędny
10

Stellarium to darmowy program będący wirtualnym planetarium. Pozwala podziwiać gwiazdy bez ruszania się z domu.

Obserwowanie gwiazd nigdy nie było łatwe. Często na przeszkodzie stoją chmury lub inne czynniki atmosferyczne. Dodatkowo, nieuzbrojone oko ludzkie nie jest w stanie dostrzec wszystkich ciał niebieskich, zwłaszcza w mocno oświetlonych okolicach. Wszystkim miłośnikom astronomii, z pomocą przychodzi Stellarium. Program ten jest wirtualnym planetarium na ekranie naszego komputera.

Stellarium pozwala przenieść się w prawie dowolne miejsce na ziemi i podziwiać stamtąd gwiazdy. Możemy także podróżować w czasie, by zobaczyć jak wyglądało niebo przed wiekami lub obserwować zaćmienia słońca. Możliwości konfiguracji Stellarium są ogromne. Można przełączać perspektywę widoku, wyświetlać lub nie południki i równoleżniki. Daje się nawet zmienić wygląd wirtualnej "łąki", z której oglądamy niebo. Bardzo przydatne są linie łączące poszczególne gwiazdy w konstelacjach. Jeśli brak nam wyobraźni, można nawet wyświetlić grafiki przedstawiające wielka niedźwiedzicę, czy koziorożca.

Stellarium to także projekt edukacyjny. Kliknięcie każdego ciała niebieskiego wyświetla informacje o nim. Standardowo dostępne są opisy 600 000 gwiazd. Można dograć kolejnych 210 milionów. Dostępne są oznakowania nieba charakterystyczne dla kultury zachodniej, Starożytnych Egipcjan, Azteków, a nawet plemion polinezyjskich. Można dowiedzieć się jak oni postrzegali nieboskłon.

Przede wszystkim, Stellarium to niesamowity pożeracz czasu. Można godzinami patrzeć się w gwiazdy, zmieniać miejsce z którego patrzymy, perspektywę. Podglądanie odległych galaktyk jest niesamowicie fascynujące. Warto jednak pamiętać, że warto od czasu do czasu położyć się na łące i poobserwować prawdziwe gwiazdy. Dzięki Stellarium nie będziemy mieć problemów z ich rozpoznawaniem.

Stellarium to doskonały program, obowiązkowy dla wszystkich miłośników astronomii. Dzięki niemu niebo przestanie mieć dla Ciebie tajemnice, to odpowiednik Google Earth dla całego wszechświata.

Najczęściej pobierane Nauka na mac

Stellarium

Download

Stellarium 0.12.0

Opinie użytkowników o Stellarium

Sponsorowany×